Samma kurs som SVELAV’s grundutbildning i självständig och säker färdsel i lavinterräng, men för enbart tjejer. Två dagar med instruktion, teori, övningar och färdsel i lavinterräng för skidåkare, klättrare och fjällfarare. Kursen innehåller kamraträddning, identifiering av lavinterräng och vägval, beslutstöd för att hantera lavinterräng, kunskap i hur man tolkar information om lavinfara och mänskliga faktorer som påverkat oss.

Kursen genomförs till 100% utomhus under delar av säsongen 2021-22.

Inkluderat i kursavgiften: transceiver, sond, spade (ta med egen lavin utrustning om du har det) och kurslitteratur.

*Utlägg för liftkort och vessel biljett kan tillkomma under kursen beroende på väder och förhållanden.*

Att ta med: någon form av toppturs utrustning för att kunna färdas uppför och åka utför. T.ex randonee skidor eller splitboard (snöskor är ej rekommenderad). Mat, dryck och kläder för en hel dag utomhus.

Förkunskapskrav: personlig färdighet med din färdmedel och god form för en heldag utomhus.

Samlingsplats: Tänndalen. Detaljerad kurs information skickas via email efter bokning.

Tider och Datum:

  • v. 6, 11-12 Februari Kl 0900-1700 (viss avvikelse kan ske pga väder och turplanering)

Boka