Kursplats

Intro Kurser: utgår från Tänndalens eller Ramundbergets alpina skidområde. Du kommer att se utgångspunkt när du bokar. Tänndalens samlingsplats är Buskvallens Kläppliften. Ramundbergets samlingsplats är Osthang

Friåkning 1: deltagare får kursinformation skickat via e-post.

Packlista
  • Hjälm och annat valfri säkerhets utrustning
  • Skidor/splitboard, stighudar och stavar
  • Ryggsäck (30L+)
  • Energirik mat, termos och dryck
  • Rätt anpassad kläder för säsong och förstärkningsplagg
  •  Solglasögon, goggles, solfaktor övrig solskydd
  • Liftkort (Enbart för Intro kurser)
Topptursutrustning

Friåkningskurer är topptursbaserade vilket innebär att man måste ha en utrustning som funkar att gå uppför och utför med. Nybörjare rekommenderas att öva med sin utrustning eller sin hyr utrustning för att kunna göra byten mellan gå- och åklägen. Det räcker oftast att ’torrsimma’ hemma med sina grejer.

Utrustning kan hyras hos dessa uthyrare och butiker:

Information om Risker vid Verksamhet i Fjällmiljö

 

Deltagare Information Hemsida